State Championships

Buchtel Boys State Championship Basketball Game
Basketball
For those asking about how to view tonight's Buchtel game:
One option is via www.teamline.cc (streaming audio from Akron's Jim Clark). Enter Akron City Series in the box on the front page to access this service.
OR---

 

OHSAA Boys Basketball State Tournament – Where to Watch and Listen

Spectrum News 1 to televise championship games; OHSAA Radio Network to broadcast all 12 games; streaming available for all 12 games

 

COLUMBUS, Ohio – The OHSAA boys basketball state tournament tips off at noon Thursday at the Schottenstein Center in Columbus. Tickets are still available, but for those who cannot attend, there are several ways to follow the action of all 12 games.

 

The state championship games Saturday will be televised live by Spectrum News 1 (Channel 1).

 

All 12 games will have live streaming video, which is free for Spectrum subscribers and $9.99 per game for non-Spectrum subscribers.  LIVE VIDEO

 

In addition, the OHSAA Radio Network will broadcast all 12 games. Thirty-one affiliates are set to air network broadcasts and every game is available at: http://www.ohsaa.org/news/radio

       The “listen live” link for all 12 games is: https://www.cosnaudio.com/ohsaaradionetwork

 

OHSAA Radio Network coverage will include analysis between game, including coverage of the postgame press conferences.

 

Live online stats are available for all 12 games at http://ohsaa.statbroadcast.com

 

Ticket Information: https://www.ohsaa.org/TheSchott

 

Boys Tournament Coverage:  https://ohsaa.org/Sports-Tournaments/Basketball-Boys/Boys-Basketball-2018-19/2019-OHSAA-Boys-Basketball-State-Tournament-Coverage

 

2019 Boys Basketball State Tournament Pairings

All games at the Jerome Schottenstein Center, The Ohio State University

Rankings are from the Final Associated Press Poll released on Monday, February 18, 2019

Home Team Listed First.

 

Division III

No. 5 Cincinnati Purcell Marian (24-4) vs. No. 2 Canal Winchester Harvest Prep (26-2), Thursday, noon

Cleveland Heights Lutheran East (19-8) vs. Oregon Cardinal Stritch (24-3), Thursday, 2 p.m.

Division III State Championship: Saturday, 10:45 a.m.

 

Division II

Thornville Sheridan (21-5) vs. No. 2 Columbus South (27-1), Thursday, 6 p.m.

Akron Buchtel (20-7) vs. No. 1 Trotwood-Madison (26-2), Thursday, 8 p.m.

Division II State Championship: Saturday, 2 p.m.

 

Division IV

No. 1 Berlin Hiland (27-1) vs. No. 3 St. Henry (24-3), Friday, noon

Richmond Heights (21-6) vs. No. 2 Convoy Crestview (26-1), Friday, 2 p.m.

Division IV State Championship: Saturday, 5:15 p.m.

 

Division I

Lakewood St. Edward (19-8) vs. No. 1 Cincinnati Archbishop Moeller (27-0) Friday, 6 p.m.

Powell Olentangy Liberty (24-4) vs. No. 7 Akron St. Vincent-St. Mary (23-3), Friday, 8 p.m.

Division I State Championship: Saturday, 8:30 p.m.

 

 

OHSAA Radio Network Information – 2019 Basketball State Tournaments

Stations can have regional and state tournament rights fees waived by carrying OHSAA Radio Network programming

https://www.ohsaa.org/news/radio

 

State Tournament Broadcast Highlights Available from SoundCloud

After each state tournament game, broadcast highlight clips will be posted for download on the OHSAA Radio Network’s SoundCloud page. The clips will be posted at:https://soundcloud.com/ohsaaradio

 

2019 Boys Basketball State Tournament – OHSAA Radio Network Broadcast Crews

Thursday, March 21

Division III Semifinals (12:00 & approx. 2:00) - Todd Bell, Dave Cecutti and Chris Solwecki … Producer: Ryan Baker

Division II Semifinals (6:00 & approx. 8:00) - Scott Leo, Chris Vail and Michelle Mimna … Producer: Jon Sewell

 

Friday, March 22

Division IV Semifinals (12:00 & approx. 2:00) - David Wilson, Jacki Windon and Ashley Collins … Producer: Ryan Baker

Division I Semifinals (6:00 & approx. 8:00) - Radio: Marty Bannister, Toni Roesch and Chris Solwecki/Vanessa Richardson … Producer: Jon Sewell

 

Saturday, March 23

Division III Final (10:45) - Todd Bell, Dave Cecutti and Chris Solwecki … Producer: Ryan Baker

Division II Final (2:00) - Scott Leo, Chris Vail and Vanessa Richardson … Producer: Jon Sewell

Division IV Final (5:15) - David Wilson, Jacki Windon and Ashley Collins … Producer: Ryan Baker

Division I Final (8:30) - Marty Bannister, Toni Roesch and Vanessa Richardson … Producer: Ryan Baker

Website by SchoolMessenger Presence. © 2019 Intrado Corporation. All rights reserved.